Różnice między sushi a sashimi

Kuchnia japońska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej cenionych przez Europejczyków kuchni świata. Charakterystyczne dla niej są dania z dodatkiem świeżych, surowych ryb, owoców morza, warzyw i wodorostów. Daniem, które przeżywa aktualnie swój renesans jest sushi, często mylone z podobnie brzmiącą nazwą innego japońskiego dania sashimi. Warto zaznaczyć, że pod nazwą sushi i sashimi kryją się całkowicie inne specjały, różnice postaramy się zaraz Państwu wyjaśnić.

Co to jest sushi?

Sushi jest to zaprawiony octem ryż, najczęściej podawany w zrolowanej za pomocą bambusowej maty formie, z dodatkiem wodorostów. Podawany jest z dodatkiem warzyw, świeżych, surowych ryb i owoców morza. Podawane jest z charakterystycznymi dla kuchni japońskiej przystawkami, takimi jak wasabi (zielona pasta z odmiany chrzanu o ostrym smaku), marynowany imbir, który podgryza się pomiędzy kolejnymi kęsami sushi, aby oczyścić kubki smakowe, rzodkiewka, ocet ryżowy, sosy sojowe. Sushi jada się standardowo pałeczkami lub palcami, maczając w sosie sojowym. Popija się zieloną herbatą.

Rodzaje sushi

Istnieje wiele odmian sushi, jednak do najbardziej znanych należą hosomaki, czyli cienkie zwoje sushi z jednym dodatkiem, na ogół są to hosomaki z łososiem, kappamaki to hosomaki z ogórkiem, w tekkamaki z dodatkiem tuńczyka. Innym rodzajem są futomaki, czyli grube zwoje sushi, zawierające kilka składników. Ich grubość osiąga nawet 1-2 cm. Kolejną znaną odmianą sushi są uramaki, czyli tzw. maki odwrócone. W nich warstwa wodorostów znajduje się wewnątrz otaczając dodatki w postaci ryby, owoców morza, natomiast ryż tworzy warstwę zewnętrzną. Często posypywany jest czarnym sezamem. Maki-sushi to sushi owinięte wodorostami. Istnieją także mniej znane charkin-sushi, czyli sushi z cienkimi kawałkami omletu lub nigiri-sushi formowane z ryżu podstawy z dodatkiem kawałka wędzonego łososia lub owoców morza.

Co to jest sashimi?

Sashimi oznacza po prostu surową rybę. W kuchni japońskiej podawana jest w postaci świeżej, pokrojonej w bardzo cienkie plastry ryby. Serwowana jest bezpośrednio na talerzu z dodatkiem sosu sojowego oraz wasabi lub mielonym imbirem. 


Wróć do bloga